Celosvětové výdaje na zařízení pro výrobu čipů letos dosáhnou rekordních 109 miliard dolarů

Micron chip

Očekává se, že celosvětové výdaje na vybavení továren na výrobu čipů letos dosáhnou rekordních 109 miliard dolarů.

O 20 procent více než v minulém roce, jde o třetí rok růstu výdajů – v roce 2021 se zvýšily o 42 procent oproti předchozímu roku.

Asociace polovodičového průmyslu SEMI učinila předpověď ve své nejnovější čtvrtletní zprávě World Fab Forecast.

„Globální průmysl polovodičových zařízení zůstává na cestě k tomu, aby poprvé překonal hranici 100 miliard dolarů, jak ukazuje naše nejnovější aktualizace World Fab Forecast,“ řekl Ajit Manocha, prezident a generální ředitel SEMI.

Očekává se, že Tchaj-wan, domov smluvního čipového gigantu TSMC, povede v roce 2022 ve výdajích na skvělé vybavení. Utratí kolem 34 miliard dolarů, což je 52procentní nárůst oproti loňskému roku.

Následuje Jižní Korea s 25,5 miliardami dolarů (o sedm procent více) a Čína s 17 miliardami dolarů (pokles o 14 procent). Evropa a Blízký východ se počítají dohromady – 9,3 miliardy dolarů – s rekordním 176procentním meziročním růstem.

USA rovněž evidují 9,3 miliardy dolarů, což je nárůst o 13 procent.

Více než 85 procent výdajů v letošním roce půjde na zvýšení kapacity 158 továren a výrobních linek. SEMI sleduje 1 400 zařízení a linek po celém světě, včetně 133 připravovaných.

Se všemi těmi výdaji a celosvětovou fabulací SEMI věří, že výrobní kapacita se letos zvýší o osm procent, po sedmiprocentním nárůstu v loňském roce. Příští rok se zvýší o dalších šest procent, přičemž se očekává 29 milionů waferů za měsíc (ekvivalent 200 mm).

Svět však stále trpí akutním nedostatkem čipů – takovým, který podle očekávání ovlivní sektor datových center v nadcházejících letech.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment