Očekává se, že celosvětové výdaje na vybavení továren na výrobu čipů letos dosáhnou rekordních 109 miliard dolarů.
O 20 procent více než v minulém roce, jde o třetí rok růstu výdajů – v roce 2021 se zvýšily o 42 procent oproti předchozímu roku.
Asociace polovodičového průmyslu SEMI učinila předpověď ve své nejnovější čtvrtletní zprávě World Fab Forecast.
„Globální průmysl polovodičových zařízení zůstává na cestě k tomu, aby poprvé překonal hranici 100 miliard dolarů, jak ukazuje naše nejnovější aktualizace World Fab Forecast,“ řekl Ajit Manocha, prezident a generální ředitel SEMI.
Očekává se, že Tchaj-wan, domov smluvního čipového gigantu TSMC, povede v roce 2022 ve výdajích na skvělé vybavení. Utratí kolem 34 miliard dolarů, což je 52procentní nárůst oproti loňskému roku.
Následuje Jižní Korea s 25,5 miliardami dolarů (o sedm procent více) a Čína s 17 miliardami dolarů (pokles o 14 procent). Evropa a Blízký východ se počítají dohromady – 9,3 miliardy dolarů – s rekordním 176procentním meziročním růstem.
USA rovněž evidují 9,3 miliardy dolarů, což je nárůst o 13 procent.
Více než 85 procent výdajů v letošním roce půjde na zvýšení kapacity 158 továren a výrobních linek. SEMI sleduje 1 400 zařízení a linek po celém světě, včetně 133 připravovaných.
Se všemi těmi výdaji a celosvětovou fabulací SEMI věří, že výrobní kapacita se letos zvýší o osm procent, po sedmiprocentním nárůstu v loňském roce. Příští rok se zvýší o dalších šest procent, přičemž se očekává 29 milionů waferů za měsíc (ekvivalent 200 mm).
Svět však stále trpí akutním nedostatkem čipů – takovým, který podle očekávání ovlivní sektor datových center v nadcházejících letech.
Zdroj: datacenterdynamics.com