Fidži v současné době jedná o vývoji druhého podmořského kabelu, uvedl tamní ministr komunikací Manoa Kamikamica.
Země jižního Pacifiku je v současné době propojena kabelem Southern Cross NEXT mezi USA a Austrálií, který vede ze Sydney do Aucklandu a Los Angeles. Kabel, který byl uveden do provozu v loňském roce, nabízí kapacitu 72 Tbps přes čtyři páry vláken.
Kamikaca řekl, že fidžijská koaliční vláda uznává, že rozvoj odolné infrastruktury je „kritický pro pokrok v rozvoji“.
„Vláda proto upřednostňuje diskuse o vybudování druhé stanice podmořských kabelů na Fidži, která má za cíl poskytnout rozmanitost a další vrstvu redundance pro ICT podniky, aby byly odolné vůči riziku katastrof.“
Outsourcing Fiji, organizace snažící se podpořit investice v zemi, také požaduje druhou investici do podmořských kabelů.
Generální ředitel Sagufta Janif řekl: „Potřebujeme mít druhou kabelovou přistávací stanici, právě teď jsme připojeni ke kabelu Southern Cross a pokud se stane něco jako to, co se stalo na Tonze, celé odvětví bude narušeno.“
Podmořský kabel spojující Tongu byl poškozen během velké erupce podmořské sopky v lednu 2022. Trvalo 18 měsíců, než byl kabel plně obnoven – s částí, která se vrátila do provozu teprve minulý měsíc.
Fidžijská vláda v dubnu 2023 oznámila, že spolupracuje s telekomunikačními společnostmi na zavedení 5G na ostrově, kde v současnosti žádná 5G síť není. Přesný časový rámec projektu nebyl sdílen.
Zdroj: datacenterdynamics.com