Íránský výzkumný institut ICT vydal počáteční návrhy na výzkum, jak postavit svůj další superpočítač.
Pojmenovaný po matematičce Maryam Mirzakhani, systém navazuje na nedávné spuštění superpočítače Simurgh.
Tento systém, postavený na technologii z černého trhu kvůli sankcím, byl spuštěn v květnu s výpočetním výkonem 0,56 petaflops, ale země tvrdila, že letos v létě dosáhne jednoho petaflopu.
IT manažer IH Research Institute Ehsan Aryanian řekl státní Mehr News Agency, že na Maryamu začaly rané práce.
Ústav posoudí návrhy a poté začne budovat systém ve spolupráci s vítězi.
Země dříve tvrdila, že nástupce superpočítače Simurgh bude 100krát výkonnější než současný systém, což znamená, že se může pohybovat od 56 petaflopů do 100.
To by se však vzhledem k desetiletím sankcí americké vlády mohlo ukázat jako obtížné. Dovoz špičkové technologie je většinou zakázán.
Íránu se podařilo získat hardware nelegálně prostřednictvím prodejců třetích stran nebo získáním zařízení z legitimních zdrojů prostřednictvím shell společností a přesměrováním zásilek.
Je to však zdlouhavý a nákladný proces a ztěžuje plánování návrhu systému.
Vybudování 100 petaflops systému – což by znamenalo třetí nejvýkonnější superpočítač na světě, pokud by byl spuštěn dnes – by vyžadovalo mnohem více nelegálně získaných čipů, než se Íránu v minulosti podařilo dostat do rukou. Vyžadovalo by to také enormní investice, protože nejvýkonnější čínský systém v současné době zvládne jen 93 petaflops.
Zdroj: datacenterdynamics.com