Šest ruských superpočítačových center vytváří výzkumné konsorcium

Šest ruských superpočítačových center vytváří výzkumné konsorcium

Šest ruských superpočítačových center se spojuje, aby vytvořilo výzkumné konsorcium. Pod názvem Konsorcium distribuované vědecké superpočítačové infrastruktury budou zařízení kombinovat relativně skromný výpočetní výkon 1,5 petaflops s vědeckými datovými úložnými systémy přesahujícími 15 PB na 900 serverech.

Do konsorcia je zahrnuto Khabarovské federální výzkumné centrum Dálnovýchodní pobočky Ruské akademie věd, Institut automatizace a řídicích procesů Dálnovýchodní pobočky Ruské akademie věd (Vladivostok), V.M. Matrosovův institut dynamiky systémů a teorie řízení Sibiřské pobočky Ruské akademie věd (Irkutsk), Institut výpočetní matematiky a matematické geofyziky Sibiřské pobočky Ruské akademie věd (Novosibirsk), N.N. Krasovského institut matematiky a mechaniky Uralské pobočky Ruské akademie věd (Jekatěrinburg) a Institut kosmického výzkumu Ruské akademie věd (Moskva).

Konsorcium nezahrnuje nejvýkonnější státem vlastněný superpočítač v Rusku, Lomonosov 2 umístěný na Lomonosovově státní univerzitě v Moskvě, který má výkon Rmax 2,48 FP64 pflops. Rovněž není zahrnut komerční superpočítač Yandex Chervonenkis s 21,53 FP64 pflops.

Konsorcium bylo oznámeno Ruskou akademií věd 16. srpna a jeho cílem je koordinovat úsilí o „rozvoj a podporu“ ruských superpočítačových center a specializovaných datových center, aby se „řešily naléhavé vědecké, technické a socio-ekonomické výzvy.“

Šest center zahrnutých v konsorciu již podporuje přibližně 240 organizací po celém Rusku a přispělo k více než 300 vědeckým pracím v roce 2023.

„Z různých důvodů nastal čas pro systémová řešení v otázkách budování národní superpočítačové infrastruktury,“ komentoval Alexej Anatoljevič Sorokin, PhD. „Musíme se vzdálit od konkurence mezi centry sdíleného využití k kombinaci jejich zdrojů a kompetencí. Dnes je poptávka po distribuované infrastruktuře, která by měla pokrývat technologická místa v různých regionech země propojená vysokorychlostními komunikačními kanály a vybavená moderními výpočetními systémy s různými architekturami a specializovanými datovými úložnými systémy.“

„Vytvoření konsorcia distribuované vědecké superpočítačové infrastruktury je důležitým krokem k sjednocení zdrojů a kompetencí předních vědeckých center Ruska,“ dodal Nikolaj Jurjevič Lukojanov, ředitel N.N. Krasovského institutu matematiky a mechaniky.

„Tento projekt nejen posiluje interakci mezi různými superpočítačovými centry, ale také zajišťuje efektivnější využití vysoce výkonných výpočetních systémů při řešení složitých vědeckých a aplikovaných problémů. Konsolidovaná infrastruktura nám umožní významně rozšířit rozsah výzkumu, zlepšit kvalitu zpracování dat a podpořit rozvoj vědy a techniky v různých regionech země.“

Konsorcium se zaměří na modernizaci center pro kolektivní využití a vybavení je aktuálním zařízením.

Spekuluje se, že iniciativa byla motivována americkými sankcemi na čipy uvalenými na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu, přičemž poznamenává, že „spojení zdrojů umožní ruským vědcům získat přístup k vyššímu výkonu.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment